ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Ευαγγελίστρια ΠειραιάΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2020 – ΚΥΡΙΑΚΗ 8 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020

 

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 7.00-10.00 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 10.30-11.45 π.μ. Β΄ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. 10.30 π.μ.-1.30 μ.μ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ 5.00 -8.00 μ.μ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ 6.00-7.15 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ – ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ ΑΓ. ΛΟΥΚΑ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ 7.30 μ.μ. «ΕΝΟΡΙΑΚΟ ΑΡΧΟΝΤΑΡΙΚΙ» «Εκ βαθέων».

Ο Ηλίας Λιαμής, Δρ. Θεολογίας – Μουσικολόγος – Συγγραφέας, σε ελεύθερη συζήτηση με τον Σταμάτη Σπανουδάκη, Μουσικοσυνθέτη.

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 7.30-9.15 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ 6.00 -8.30 μ.μ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥΜΕΡΗ ΠΗΛΟ

5.00-5.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ 5.30-6.15 μ.μ. ΚΥΚΛΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ Μέ τόν π. Μαυρουδή Γκούμα.

7.30 μ.μ. «ΕΝΟΡΙΑΚΟ ΑΡΧΟΝΤΑΡΙΚΙ»

«Μωυσέως ωδή»

Ο Ηλίας Λιαμής, Δρ. Θεολογίας – Μουσικολόγος – Συγγραφέας, σε ελεύθερη συζήτηση με τον Χρίστο Τσιαμούλη, Μουσικοσυνθέτη – Ερμηνευτή.

 

ΤΡΙΤΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

7.30-8.30 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ

9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ

5.00-5.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

6.00-7.30 μ.μ. ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΥΠΕΡΦΑΓΩΝ

7.30 μ.μ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ

Σειρά διαλέξεων του εικαστικού – συγγραφέα Βαγγέλη Παππά.

«Ελληνική αρχαιότητα» Μέρος 1ο

Από τον Μινωικό πολιτισμό έως την Αρχαϊκή εποχή. Ιστορία των πόλεων. Τέχνη. Πολιτική. Η πατρώα θρησκεία των Ελλήνων. Το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας.

9.00 -11.30 μ.μ. ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ (Ὄρθρος – Θεία Λειτουργία).

Θα κηρύξει ο π. Αθανάσιος Παπασταύρου, Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

7.30-9.15 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ

6.30-7.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ καί ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ πρός τιμήν τῆς ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΒΗΜΑΤΑΡΙΣΣΑΣ

7.30 μ.μ. ΟΜΙΛΙΑ με θέμα «Οι λογισμοί…».

Ομιλητής ο π. Δανιήλ Ψωΐνος, Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.

 

ΠΕΜΠΤΗ 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

7.30-8.30 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ

9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ

5.00-5.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

5.00-5.30 μ.μ. ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ στήν Ἁγία Ὄλγα

5.30-6.15 μ.μ. ΚΥΚΛΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΑΓ. ΓΡΑΦΗΣ στήν Ἁγ. Ὄλγα μέ τόν π. Ἀνδρέα Λεούση.

7.30 μ.μ. ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΥΣ ΗΠΕΙΡΩΤΕΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ο Χορευτικός Όμιλος Ελληνικής Παράδοσης «Ο Σταυραετός» παρουσιάζει τοπικές φορεσιές και αντιπροσωπευτικούς χορούς          από την  Ήπειρο. Επιμέλεια λαογραφικού υλικού και διδασκαλία χορών: Κώστας Τσαπρούνης.

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

7.30-8.30 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ

9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ

5.00-5.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

5.00-6.00 μ.μ. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ

6.00-7.00 μ.μ. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ

7.00-8.00 μ.μ. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΑΡΧΑΡΙΩΝ

8.00-9.00 μ.μ. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΩΝ

7.30 μ.μ. «ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ»

Μία συνάντηση ευθύνης με λόγο και ανταλλαγή ιδεών.

Συζητούν:

  • π. Εφραίμ Τριανταφυλλόπουλος, Θεολόγος – Κοινωνιολόγος – Πρωτοσύγκελλος Ι. Μητρ. Σισανίου και Σιατίστης και
  • π. Σπυρίδων Βασιλάκος, Θεολόγος – Διευθυντής Ραδιοφωνικού Σταθμού «Βοιωτική Εκκλησία».

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

7.30-9.15 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

7.30-9.15 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ στην Αγία Όλγα.

10.30 π.μ.- 2.00 μ.μ. ΝΕΑΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

6.00-6.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

9.00 -11.30 μ.μ. ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ (Ὄρθρος – Θεία Λειτουργία).

Θα κηρύξει ο π. Συμεών Βενετσιάνος, Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών.

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

7.00-10.00 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

10.30-11.45 π.μ. Β΄ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

10.30 π.μ.-1.30 μ.μ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΑΚΡΑΜΕ

6.00-7.15 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ – ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ ΑΓ. ΛΟΥΚΑ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ

7.30 μ.μ. «ΑΝΝΑ ΣΑΜΠΑΖΙΩΤΟΥ, Η ΑΝΟΙΧΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ!»

Μνήμη – οφειλή σε πρότυπο χριστιανικής βιοτής.

Συμμετέχουν:

  • Ναυσικά Ιεσσαί – Κασιμάτη, Εκπαιδευτικός – Συγγραφέας
  • Ελένη Σαμπαζιώτου – Καραμπέτσου, Εκπαιδευτικός και
  • Ντίνα Τζαβάρα – Αγγελή, Κοινωνική Λειτουργός, Στέλεχος Χ.Ο.Ν. Πειραιά.

Συντονίζει ο Δημήτρης Β. Σαμπαζιώτης, Εκπαιδευτικός.

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

7.30-8.30 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ

9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ

6.00 -8.30 μ.μ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥΜΕΡΗ ΠΗΛΟ

5.00-5.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

5.30-6.15 μ.μ. ΚΥΚΛΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ Μέ τόν π. Μαυρουδή Γκούμα.

7.30 μ.μ. «ΕΝΟΡΙΑΚΟ ΑΡΧΟΝΤΑΡΙΚΙ»

«Η ζωή είναι δύσκολη!»

Ο Ηλίας Λιαμής, Δρ. Θεολογίας – Μουσικολόγος – Συγγραφέας, σε ελεύθερη συζήτηση με τον Φαίδωνα Καλοτεράκη, Πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Θεραπευτικών Κοινοτήτων – Μουσικό.

 

ΤΡΙΤΗ 3 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

7.30-8.30 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ

9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ

5.00-5.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

6.00-7.30 μ.μ. ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΥΠΕΡΦΑΓΩΝ

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

7.30-8.30 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ

9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ

6.30-7.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ καί ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ πρός τιμήν τῆς ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΒΗΜΑΤΑΡΙΣΣΑΣ

7.30 μ.μ. ΟΜΙΛΙΑ με θέμα «Τα άγια σφραγίσματα».

Ομιλητής ο π. Δανιήλ Αεράκης, Ιεράς Μητροπόλεως Νικαίας.

8.15 μ.μ. ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΙΕΡΟΥ ΕΥΧΕΛΑΙΟΥ

 

ΠΕΜΠΤΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

7.30-8.30 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ

9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ

5.00-5.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

5.00-5.30 μ.μ. ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ στήν Ἁγία Ὄλγα

5.30-6.15 μ.μ. ΚΥΚΛΟΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΑΓ. ΓΡΑΦΗΣ στήν Ἁγ. Ὄλγα μέ τόν π. Ἀνδρέα Λεούση.

5.00 -7.00 μ.μ. «ΔΩΡΟ ΑΝΤΙ… ΔΩΡΟΥ:

Παρασκευάζω τό πρόσφορό μου.

Μαθαίνοντας τήν παρασκευή, τή σημασία καί τούς συμβολισμούς τοῦ «οὐράνιου ἄρτου», ζυμώνοντας ὁ καθένας τό δικό του πρόσφορο.

7.30 μ.μ. ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ« ΑΣ ΕΡΧΟΣΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ…»

Αφηγήσεις, ανέκδοτες φωτογραφίες και video, από το ημερολόγιο της Σοφίας Βέμπο και του Μίμη Τραϊφόρου.

  • Κείμενα – Παρουσίαση: Από τον ανιψιό τους Βασίλη Τραϊφόρο,
  • Καλλιτεχνική διεύθυνση – Τραγούδι: Ζαννέτα Καλοσκάμη,
  • Χορευτικά Σύνολα: Από το Κέντρο Πολιτισμού «ΑΡΓΩ»
  • Τραγουδούν: Δέσποινα Χειλά, Λαμπρινή Γκότση, Αφροδίτη Βούλτσου, Πάτροκλος Λεβαδίτης,
  • Συμμετέχει: το «Αρχείο Ελληνικών Γραμμάτων» του Γεωργίου Λεβιθόπουλου.

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

7.30-8.30 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ

9.00-11.00 π.μ. ΔΙΑΝΟΜΗ ΡΟΥΧΙΣΜΟΥ

5.00-5.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

5.00-6.00 μ.μ. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ

6.00-7.00 μ.μ. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ

7.00-8.00 μ.μ. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΑΡΧΑΡΙΩΝ

8.00-9.00 μ.μ. ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΩΝ

7.30 μ.μ. «ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ»

Μία συνάντηση ευθύνης με λόγο και ανταλλαγή ιδεών.

Συζητούν:

  • Γεώργιος Ρακκάς, Δρ Κοινωνιολογίας και
  • Μανώλης Εγγλέζος – Δεληγιαννάκης, Δικηγόρος – Ερευνητής.

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

7.30-9.15 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

7.30-9.15 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ στην Αγία Όλγα.

10.30 π.μ.- 2.00 μ.μ. ΝΕΑΝΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

6.00-6.30 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

7.30 μ.μ. «ΑΣΠΡΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ…»

Με το Φωνητικό Σύνολο Ι. Ναού Αγίου Ιωάννη Ρέντη.

Διευθύνει η Μαέστρος Μαρία Κάτσαρη

Την Χορωδία συνοδεύουν:

  • Κιθάρα: Λευτέρης Συμιανάκης ὑ Πιάνο: Μαρία Κάτσαρη
  • Μπουζούκι – Τζουράς: Λάμπρος Πανταζόπουλος
  • Κρουστά: Δημήτρης Παμπουλάκης ὑ Αφήγηση: Δημήτρης Τσούνης.

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

9.00 – 11.30 μ.μ. ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ (Ὄρθρος – Θεία Λειτουργία).

Θα κηρύξει ο π. Γεώργιος Σχοινάς, Ι. Αρχιεπισκοπής Αθηνών.

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 8 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

7.00-10.00 π.μ. ΟΡΘΡΟΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

10.30-11.45 π.μ. Β΄ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

10.30 π.μ.-1.30 μ.μ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ

5.00 -8.00 μ.μ. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΤΕΚΟΥΠΑΖ

6.00-7.15 μ.μ. ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ – ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ ΑΓ. ΛΟΥΚΑ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ

7.30 μ.μ. «ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΑΧΕΛΩΟΥ κυρός ΕΥΘΥΜΙΟΣ»

Ο σεμνός, εργατικός, δημιουργικός και πάντοτε αξιοπρεπής, ακόμα και σε ώρες αδικίας και δοκιμασίας.

Συμμετέχουν:

  • Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θερμοπυλών κ. Ιωάννης,
  • Αρχιμανδρίτης π. Δανιήλ Αεράκης, Ιεράς Μητροπόλεως Νικαίας και
  • Αρχιμανδρίτης π. Σεραφείμ Δημητρίου, Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών.

Συντονίζει: ο Παναγιώτης Χαρατζόπουλος, Φυσικός Μὖὴ, ΜΕὶMsc, MEd.

9.00 – 11.30 μ.μ. ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ (Ὄρθρος – Θεία Λειτουργία).

Θα κηρύξει ο π. Αθανάσιος Παπασταύρου,          Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.

 

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΕΝΟΡΙΑ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ»

 

ΤΡΙΤΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ

9.00 -11.30 μ.μ. ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ (Ὄρθρος – Θεία Λειτουργία).

Θα κηρύξει ο π. Αθανάσιος Παπασταύρου, Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ««Μουσικός περίπατος»  ΣΤΙΣ 19.30

Η αγρυπνία αλλάζει ώρα:

Το σωστό:

9.00 -11.30 μ.μ. ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ (Ὄρθρος – Θεία Λειτουργία).

Θα κηρύξει ο π. Συμεών Βενετσιάνος, Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών.

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ

9.00 – 11.30 μ.μ. ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ (Ὄρθρος – Θεία Λειτουργία).

Θα κηρύξει ο π. Γεώργιος Σχοινάς, Ι. Αρχιεπισκοπής Αθηνών.

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 8 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ

9.00 – 11.30 μ.μ. ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ (Ὄρθρος – Θεία Λειτουργία).

Θα κηρύξει ο π. Αθανάσιος Παπασταύρου,          Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.

 

 

 

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *