Eβδομαδιαία Πολιτική – Οικονομική – Ναυτιλιακή – Φιλολογική εφημερίδα στην υπηρεσία των Δήμων του Πειραιά και των νησιών

ΑΘΛΗΤΙΚΑΕΙΔΗΣΕΙΣ

Άρεσε ο Ολυμπιακός

ΓΙΑΠΑΠΑΣΈνας Ολυμπιακός που άρεσε για πρώτη φορά και στα δύο ημίχρονα, δεν γνωρίζω αν έγινε κάποιος αγιασμός στο Ρέντη.

Ένας νέος ηγέτης το απόγευμα στη Λαμία αναδείχθηκε με την φανέλα Νο8 Τιάγκο Σίλβα, απλός άνετος καθοδηγούσε την μεσαία γραμμή σε στυλ μεγάλου παίκτη, βρίσκοντας και τους Μπουχαλάκη (ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου) Εμβιλά σε καλό απόγευμα.

Τρία γκολ στο Α ημίχρονο άλλα τόσα στο Β ημίχρονο 0-6. Πολλά χρόνια είχε ο Ολυμπιακός να νικήσει εκτός έδρας με 0-6.

Στο 13″ από κόρνερ του Μασούρα ο Σεμέδο την πρώτη κεφαλιά, από δύο αποκρούσεις η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ 0-1.

Στο 33″ ήταν η σειρά του Εμβιλά να σκοράρει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού με αριστερό κεραυνό έξω από την περιοχή κάνει το 0-2/. Στο 35″ ο Μασούρας πολύ καλός σήμερα από αριστερά ασίστ στον Έλ Αραμπί και από κοντά με περίεργο τρόπο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 0-3. Ο Αραμπί έχει στο οπλοστάσιό του να βάζει την μπάλα στα δίχτυα με πολλούς τρόπους μήπως θυμάστε τον Γερμανό Γκέρντ Μύλλερ πως τα έβαζε;

Αρχίζει το Β ημίχρονο η Λαμία έχει πάρει τα μέτρα της που της έδωσε ο Ολυμπιακός και προσπαθεί να μπει στο ματς στο 63″ το VAR δίνει πέναλτι στη Λαμία η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Σισέ αποκρούει πάνω στη γραμμή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξαναπαίρνει την πρωτοβουλία η Λαμία κουράστηκε και βάζει άλλα τρία γκό. Στο 81″ ο Ρατζέλοβιτς μέσα στην περιοχή με αψογο κοντρολ ακινητοποιεί τον αντίπαλό του που αγγίζει την μπάλα με το χέρι και αυτή τη φορά το VAR δίνει το πέναλτι στον Ολυμπιακό. Αναλαμβάνει ο Σουντανί σκοράροντας το πρώτο του γκολ για φέτος με τον Ολυμπιακό. 83″ ο ο θυελλώδεις σήμερα Ρατζέλοβιτς από δεξιά σέντρα στο κεφάλι του Καϊπερς υπέροχη κεφαλιά του ξανθού σε στυλ Κοβάσεβιτς κάνει το 0-5

Και στο 87″ ο Αντρούτσος από δεξιά κάνει καλή σέντρα στο άλλο δοκάρι με τον Μασούρα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 0-6

Στο 94″ ο Σοντανί πήγε να μιμηθεί τον Ριβάλντο με ψαλίδι από κοντά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι μόλις άουτ.